KURUMSAL / BASIN BÜLTENLERİ
Geleceğin Mimarları Hollanda’dan döndü!

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere düzenlenen Archiprix-TR 2012 ödül töreninde ‘Serra Özel Ödülü’nü kazanan 2 genç mimar; Elvan Hazal Türkyılmaz ve Nazlı Kök Hollanda’daki mimari gezilerini tamamladılar.

İnşaat sektörünün önde gelen şirketi Seranit Yapı Grubu markalarından Serra Seramik’in sponsorluğunda bu yıl 18’incisi düzenlenen Archiprix-TR 2012 Ödülleri’nde ‘Serra Özel Ödülü’ olan Hollanda mimari gezisini kazanan genç mimarlar Türkiye’ye döndü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’den Elvan Hazal Türkyılmaz ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Nazlı Kök, Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda’da ‘Tasarım Kültürü Deneyimleri’ gezisiyle birlikte dünya çapında genç ve yetenekli mimarların belirlendiği Archiprix International Ödül Töreni’ne katılma şansı da elde etti.

22 - 28 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen gezide, Hollanda’nın Amsterdam ve Rotterdam başta olmak üzere çeşitli kentlerindeki; tarihi Van Nelle Fabrikası, Rijks, Stedelijk, Boijmans ve Belden aan Zee Müzeleri, Groothandelsgebouw Binası, Delft Teknoloji Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi gibi mimari açıdan özel bölgeleri incelendi. Şehir gezileri ile çeşitli mimari ofis ziyaretlerinin de gerçekleştirildiği programın en özel bölümü Archiprix International Ödül Töreni oldu. Genç mimarlar bu prestijli ödüle aday gösterilen projeleri incelerken çeşitli ülkelerden genç meslektaşlarıyla da tanışma fırsatı buldu.

Serra Özel Ödülü’ hakkında konuşan Seranit Yapı Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ece Ceylan Baba “Yeni bir yaşam biçimi tasarlamak olan mimarlık gözlem gerektiren bir meslektir. Serra olarak geleceğimizin mimarlarının mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak bu fırsatı sunmuş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu gezinin mesleki olarak onlara çok şey kattığını düşünüyorum. Genç meslektaşlarımı tekrar tebrik ediyor ve bundan sonraki hayatlarında başarılarının sürmesini diliyorum” dedi.

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisansına devam eden Elvan Hazal Türkyılmaz gezi hakkındaki düşüncelerini “Ödülü kazandığımda mimari bir gezinin nasıl olacağını tam olarak aklımda şekillendirememiştim. Ancak geziden döndükten sonra yaptığımız gezinin turistik değil gerçekten ‘mimari’ bir gezi olduğunu farkettim. Yalnızca mimari bir gözün görebileceği noktalara yaptığımız bu gezilerin mesleki birikimime çok büyük katkıları oldu” şeklinde ifade etti.

 

Bitirme projesinin Archiprix-TR’de ödül kazanmasının fikirlerine güvenmesi ve kariyeri için yapıcı olduğunu belirten Nazlı Kök ise “Ödülü kazandığımda ilk düşüncem monoton geçecek bir Hollanda turuydu. Ama bu keyifli geziye katıldığımda herkesin elde edemeyeceği çok önemli bir fırsata sahip olduğumu anladım” dedi. 

Copyright © 2013 Seranit. Tüm hakları saklıdır.
  • Diğer Seranit Yapı Grubu şirketleri ve siteleri: