KURUMSAL / BASIN BÜLTENLERİ
Göbeklitepe Konferansı Basın Bülteni
Göbeklitepe Konferansı Basın Bülteni


Seranit’ten uygarlık ve kültür tarihine önemli bir katkı

Seranit’in sponsorluğunda, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen “Mimarlığın Kökenleri” konferanslar dizisi “Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” başlıklı konferans ile başladı. 6 konferanstan oluşan dizinin ilk konferansında, insanlık tarihinin başlangıç noktası olmaya aday Urfa - Göbeklitepe kazısını yönetmekte olan Prof. Klaus Schmidt, kazı bulgularının insanlık tarihi açısından önemini anlattı
 
Porselen karo sektörünün lider üreticilerinden Seranit sponsorluğunda, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen “Mimarlığın Kökenleri” konferanslar dizisinin ilki, 1995 yılından bu yana Urfa - Göbeklitepe kazısını yönetmekte olan Prof. Klaus Schmidt’in vereceği  “Göbeklitepe- Dünyanın İlk Tapınağı” adlı konferans ile başladı. 
 
Yapı-Endüstri Merkezi’nin (YEM) Fulya’daki binasında 2 Haziran  2011 tarihinde gerçekleştirilen “Göbeklitepe- Dünyanın İlk Tapınağı” başlıklı konferansta Prof. Klaus Schmidt, insanlığın uygarlık ve kültürel tarihine ışık tutacak olan ve insanlık tarihinin yeniden yazılmasına temel oluşturacak Göbeklitepe kazı ve bulgularının, arkeoloji ve mimarlık tarihi açısından önemini anlattı. 
 
Göbeklitepe,  arkeoloji uzmanlarına göre halen dünyada kazısı süren en önemli arkeolojik alan niteliğinde. Şanlıurfa’ya 15 km. uzaklıktaki Göbeklitepe Mevkii’nde yürütülen kazılar sonucu ortaya çıkan bulgular neolitik dönem arkeolojisi ile ilgili bugüne kadar bilinenleri değiştirecek özellikleri taşımakta.  Göbeklitepe bulgularına kadar organize din ve tapınak yapılarının M.Ö. 6000 – 7000 yıllarında avcı toplumundan yerleşik toplama geçişle başladığı kabul ediliyordu ancak M.Ö. 10.000 yıllarına rastlayan Göbeklitepe’de, bölgede herhangi bir yerleşmeye ait bulgu olmamasına rağmen, ortaya çıkan tapınak ve tapınak elemanları, tapınak inşasının yerleşik topluma geçmeden çok önce başladığını gösteriyor. 
 
Dünyada bugüne kadar Göbeklitepe tapınaklarından daha eski, tespit edilmiş herhangi bir yapı bulunmuyor bu nedenle Göbeklitepe kazılarında bulunan ve dünyanın ilk binaları niteliğindeki yapılar, hem insanlık tarihinin hem mimarlık tarihinin de yeniden yazılmasına neden olacak.
Seranit, insanlığın uygarlık ve kültürel tarihine ışık tutacak olan ve tarihin yeniden yazılmasına temel oluşturacak nitelikteki Göbeklitepe kazılarının kamuoyuna duyurulmasını hedefleyen bu konferansa destek olmayı son derece önemli bir sosyal sorumluluk etkinliği olarak değerlendiriyor.
 
Seranit Hakkında
 
Seranit Granit Seramik Sanayi Ticaret A.Ş. Türkiye’nin ilk Teknik Porselen üreten fabrikası olarak Bilecik Organize Sanayi Bölgesinde 1992 yılında kurulmuş, 1993 yılında üretim faaliyetine başlamıştır. 55 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 102 bin metrekarelik bir alanda faaliyetini sürdürmekte olan SERANİT’in kapasitesi 8,5 milyon metrekareye ulaşmıştır. Sahip olduğu üretim teknolojileri ile dünya teknik porselen üreticileri arasında saygın bir yer edinen SERANİT, bünyesinde gerçekleştirdiği AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları sayesinde birçok ilk’e de imza atmıştır.
Copyright © 2013 Seranit. Tüm hakları saklıdır.
  • Diğer Seranit Yapı Grubu şirketleri ve siteleri: