KURUMSAL / BASIN BÜLTENLERİ
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, Cemal Emden’in gözünden Le Corbusier’yi İzmir’de ağırlıyor
Le Corbusier bu defa İzmirlilerle buluştu.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin 9 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlediği “Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” isimli sergi 19 Nisan 2016 Salı günü, İzmirlilerle buluştu.

Cemal Emden’in son beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosundan, Burcu Kütükçüoğlu’nun küratörlüğünde derlenen sergi İzmir Mimarlar Odası’nın Alsancak’taki İzmir Mimarlık Merkezi’nde yine Seranit Grubu’n sponsorluğunda açıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılışında Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, İzmirSMD Başkanı Sevgi Molva ve Seranit Genel Müdür Yardımcısı Banu Uçak konuşma yaptılar.

Le Corbusier’nin önemli yapılarının ve güncel durumların izlenmesi için önemli bir fırsat sunan sergiyi İzmirliler 17 Mayıs’a kadar izleyebilecek.

Sergi Künyesi

Fotoğraflar
Cemal Emden
www.cemalemden.com
cemal@cemalemden.com

Küratör ve Editör
Burcu Kütükçüoğlu
burcu.kutukcuoglu@gmail.com

Editör Yardımcısı ve Çevirmen
Nafiz Akşehirlioğlu

Grafik Tasarım
Emre Çıkınoğlu

Açılış Tarihi
19 Nisan 2016

Süre
19 Nisan – 17 Mayıs 2016

Yer
İzmir Mimarlık Merkezi

İçerik ve Malzeme
15-20 adet büyük boy fotoğraf
(Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapıları fotoğrafları)
Her fotoğraf için 1 başlık ve 1 metin

Sergiye Metinleriye Katkı Yapan Akademisyenler
Zekiye Abalı, Günkut Akın, Emre Altürk, Tülay Atak, Pedro Bandeira, Tim Benton, İhsan Bilgin, Emiliano Bugatti, Jean-Louis Cohen, Zeynep Çelik, Doğan Kuban, Daniel Naegele, Jacques Sbriglio, Uğur Tanyeli, Atilla Yücel

Çalışma Ortakları ve Destekçiler
 
Fondation Le Corbusier
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği
İzmir Serbest Mimarlar Derneği
İzmir Mimarlar Odası
Seranit Grup (Sponsor)

Cemal Emden
1967 doğumlu Cemal Emden, lisansüstü eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlayarak 1992 yılında yüksek mimar ünvanıyla mezun oldu. Fotoğrafa olan ilgisini üniversite yıllarında eğitimiyle birleştirerek mimari fotoğraf alanında uzmanlaşan Emden, yurt içi ve yurt dışında önemli birçok dergi, kitap, sergi vb. projelerde yer aldı. Fotoğraf ve mimarlık çalışmalarını halen Stüdyo Mimarlık bünyesinde sürdürmektedir.

Burcu Kütükçüoğlu
1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında Universidad Politecnica de Catalunya (Barselona) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden iki ayrı yüksek lisans derecesi aldı. 2000-2004 yıllları arasında Teğet Mimarlık’ta çalıştı ve 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım programında doktora çalışmasına başladı. Tez çalışmaları kapsamında, 2007-2008 akademik döneminde Fulbright Doktora Araş-tırma bursu ile Columbia University’de (New York), 2009 yılı yaz döneminde ise Getty Araştırma Enstitüsünde (Los Angeles) bulundu. Doktora çalışmasını 2012’de tamamladı ve 2010 yılından bu yana ders vermekte olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. Araştırma ve ilgi alanları arasında Modern mimarlık tarihi ve kuramı, Akdeniz Bölgesi’nin kültürel ve mimari tarihi, görsel kültür çalışmaları ve fotoğraf kuramları bulunmakta.

İstanbulSMD Hakkında:
Mimarların işlev ve sorumluluklarının toplum tarafından değerlendirilmesi ve anlaşılmasını sağlamayı amaçlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstan-bulSMD), üyelerinin ve mimarlık sektörünün estetik değer, mimari eğitim, öğrenme ve uygulama düzeyini de yükseltmeyi hedefliyor. Kent ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek toplumun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, mimari faaliyetlerin yanı sıra, mimarlık öğrencileri-ne ve topluma katkı sağlayan önemli projelere destek veriyor.

http://www.ismd.org.tr
İletişim: 0212 251 09 58 info@ismd.org.tr
Copyright © 2013 Seranit. Tüm hakları saklıdır.
  • Diğer Seranit Yapı Grubu şirketleri ve siteleri: