KURUMSAL / BASIN BÜLTENLERİ
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin düzenlediği, “Çapraz Yansımalar: Mimarlık, Fotoğraf ve Metin Sergisi”, İstanbul ve İzmir’den sonra son kez Ankara’da açıldı.
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin  yarım asıra yayılan yapıtlarından bir bölümünün fotoğraflarını içeren sergiyi önce mart ayında İstanbul’da, ardında da nisan ayında İzmir’de izleyicilerle paylaşmıştı. Aynı sergi 2016 Mimarlık Haftası kapsamında 4 Ekim’de Türk Serbest Mimarlar Derneği ev sahipliğinde Ankara’da izleyicilerle buluştu.
 
Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grub’un sponsorluğunda açılan sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçki olarak sergiye dönüştürülmüştü. Sergi, hem ölümünün 50. yılının ardından Le Corbusier’nin işlerini hatırlamak hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimlerini düşünmek üzere tasarlandı.
 
İlki geçtiğimiz mart ayında İstanbul’da Teşvikiye Galeri Işık’ta açılan ve büyük ilgi gören sergi, Open University Mimarlık Tarihi Profesörü Tim Benton ve Le Corbusier hakkında yayınları olan mimar Jacques Sbriglio konferansları ile zenginleşmişti.
 
Burcu Kütükçüoğlu küratörlüğünde yaratılan sergi, nisan ayında İzmir Mimarlar Odası’nın Alsancak’taki İzmir Mimarlık merkezinde izleyiciyle buluşmuştu. Cemal Emden’in gözünden Le Corbusier Sergisi son olarak, Dünya Mimarlık Haftası kapsamında 4 Ekim 2016’da Ankara’da TSMD Mimarlık Merkezi’nde açıldı.
 
14 Ekim’e kadar izlenebilecek olan bu sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından, Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alıyor.
 
Serginin oluşturulma aşamasında Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, Le Corbusier’nin işleri üzerine ya da görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderildi ve seçtikleri imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istendi. Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthers’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, kuratoryal sürecin de parçası oldular.
 
Seranit Grup’un desteği, İstanbulSMD organizasyonu ile düzenlenen “Çapraz Yansımalar” projesi, İstanbul ve İzmir’den sonra Ankara’da gerçekleştirilen bu son sergi ile sonlanıyor. Sergi ile birlikte hazırlanan fotoğraf ve metinlerin yer aldığı sergi kitabı da Türkiye genelindeki tüm seçkin kitap satış noktalarında satışa sunuldu ve Dünya Mimarlık Günü’nde Seranit tarafından Türkiye’deki Serbest Mimarlar Derneklerine üye mimarlara gönderildi.
 
 
Sergi Künyesi
 
Fotoğraflar
Cemal Emden
www.cemalemden.com
cemal@cemalemden.com
 
Küratör ve Editör
Burcu Kütükçüoğlu
burcu.kutukcuoglu@gmail.com
 
Editör Yardımcısı ve Çevirmen
Nafiz Akşehirlioğlu
 
Grafik Tasarım
Emre Çıkınoğlu
 
Aydınlatma Danışmanı
Emre Güneş
 
Açılış Tarihi
4 Ekim 2016
 
Sergi Süresi
4 Ekim – 14 Ekim  2016
 
Yer
TSMD Mimarlık Merkezi
 
İçerik ve Malzeme
15-20 adet büyük boy fotoğraf
(Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapıları fotoğrafları)
Her fotoğraf için 1 başlık ve 1 metin
 
Sergiye Metinleriyle Katkı Yapan Akademisyenler
Zekiye Abalı, Günkut Akın, Emre Altürk, Tülay Atak, Pedro Bandeira, Tim Benton, İhsan Bilgin, Emiliano Bugatti, Jean-Louis Cohen, Zeynep Çelik, Doğan Kuban, Daniel Naegele, Jacques Sbriglio, Uğur Tanyeli, Atilla Yücel
 
Çalışma Ortakları ve Destekçiler
Fondation Le Corbusier
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği
İzmir Serbest Mimarlar Derneği
İzmir Mimarlar Odası
Türk Serbest Mimarlar Derneği
Seranit Grup (Sponsor)
 
Cemal Emden
1967 doğumlu Cemal Emden, lisansüstü eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlayarak 1992 yılında yüksek mimar ünvanıyla mezun oldu. Fotoğrafa olan ilgisini üniversite yıllarında eğitimiyle birleştirerek mimari fotoğraf alanında uzmanlaşan Emden, yurt içi ve yurt dışında önemli birçok dergi, kitap, sergi vb. projelerde yer aldı. Fotoğraf ve mimarlık çalışmalarını halen Stüdyo Mimarlık bünyesinde sürdürmektedir.
 
Burcu Kütükçüoğlu
1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında Universidad Politecnica de Catalunya (Barselona) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden iki ayrı yüksek lisans derecesi aldı. 2000-2004 yıllları arasında Teğet Mimarlık’ta çalıştı ve 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım programında doktora çalışmasına başladı. Tez çalışmaları kapsamında, 2007-2008 akademik döneminde Fulbright Doktora Araştırma bursu ile Columbia University’de (New York), 2009 yılı yaz döneminde ise Getty Araştırma Enstitüsünde (Los Angeles) bulundu. Doktora çalışmasını 2012’de tamamladı ve 2010 yılından bu yana ders vermekte olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. Araştırma ve ilgi alanları arasında Modern mimarlık tarihi ve kuramı, Akdeniz Bölgesi’nin kültürel ve mimari tarihi, görsel kültür çalışmaları ve fotoğraf kuramları bulunmakta.
 
İstanbulSMD Hakkında:
Mimarların işlev ve sorumluluklarının toplum tarafından değerlendirilmesi ve anlaşılmasını sağlamayı amaçlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), üyelerinin ve mimarlık sektörünün estetik değer, mimari eğitim, öğrenme ve uygulama düzeyini de yükseltmeyi hedefliyor. Kent ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek toplumun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, mimari faaliyetlerin yanı sıra, mimarlık öğrencilerine ve topluma katkı sağlayan önemli projelere destek veriyor.
 
http://www.ismd.org.tr
 
İletişim: 0212 251 09 58
info@ismd.org.tr
Copyright © 2013 Seranit. Tüm hakları saklıdır.
  • Diğer Seranit Yapı Grubu şirketleri ve siteleri: