KURUMSAL / ETKİNLİKLER
Çatalhöyük Konferansı yapıldı
BASIN BÜLTENİ
 

Mimarlığın kökenleri bu kez Çatalhöyük’te arandı

Seranit’in sponsorluğunda, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen “Mimarlığın Kökenleri” konferanslar dizisi “Çatalhöyük- Dünyanın İlk Kenti” konferansı ile devam etti. 1993 yılından bu yana Çatalhöyük’te kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Prof. Ian Hodder tarafından verilen konferansta Neolitik çağı 1000 yıl geriye taşıyan ve tarihi yeniden şekillendiren Çatalhöyük bulguları anlatıldı.  
 
Porselen karo sektörünün lider üreticilerinden Seranit sponsorluğunda, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (ISMD) tarafından düzenlenen “Mimarlığın Kökenleri” konferanslar dizisinin ikincisi olan “Çatalhöyük- Dünyanın İlk Kenti” konferansı, ISMD’nin iletişim sponsoru Yapı Endüstri Merkezi’nin Fulya binasında gerçekleştirildi. Konferansta ünlü İngiliz arkeolog Prof. Ian Hodder, geçmişi 9000 yıl öncesine dayanan Çatalhöyük bulgularını anlattı. Çatalhöyük’teki kazı ekibinin başkanlığını üstlenen Prof. Ian Hodder, 1993 yılından bu yana bölgede çalışmalarını sürdürüyor. 
 
Prof. Ian Hodder konferansta “Höyüğün üzerinde yürüdüğüm zaman, kelimenin gerçek anlamıyla binlerce sanat eseri ve sembolizm dolu kazılmamış yapının ayağımın altında olduğu biliyorum. Bunlar araştırılmayı, o kadar uzun zaman önce insanların hayatlarını nasıl yaşadıklarını ve çevrelerindeki dünya hakkında ne düşündüklerini anlamamıza yarayacak ipuçlarını sunmayı bekliyorlar” diyerek, konunun çarpıcılığına dikkat çekti. 
 
“Çatalhöyük- Dünyanın İlk Kenti” konferansına ayrıca İstanbul SMD Başkanı Oğuz Öztuzcu ve Seranit firmasından Ece Ceylan Baba konuşmacı olarak katıldılar. “Mimarlığın Kökenleri” konferanslar dizisinde ilk olarak “Göbeklitepe- Dünyanın İlk Tapınağı” başlıklı konferans düzenlenmiş ve büyük ilgi görmüştü. Seride toplam altı konferans düzenlenmesi planlanıyor. 
 
Çatalhöyük, dünyanın ilk kenti 
 
1963 yılında İngiliz arkeolog James Mellaart tarafından keşfedilmiş olan Çatalhöyük, Konya'nın 60 kilometre kadar güneydoğusunda, Çumra ilçesinde yer alıyor. Geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanıyor. Eski evlerin üzerlerine yeni evler inşa edilmesiyle oluşan kent, M.Ö. 7400- 6000 yıllarında varlığını sürdürmüş. Bu süre içinde kentte yeniden inşa sonucu tam 18 iskan tabakası oluşmuş. Çatalhöyük'ün benzerleri olmakla birlikte, bu büyüklükte başka bir yerleşim yeri henüz bulunmadı. Şimdiye kadar kazılarda bulunan en eski kumaş, en eski ayna, en eski tahta kase Çatalhöyük'te bulunduğu için burasının en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğu tartışmasız kabul ediliyor.
 
Çatalhöyük kazısını İngiliz arkeolog Ian Hodder başkanlığında uluslararası bir heyet yürütüyor. Dünyada öylesine büyük ilgi topluyor ki kazıya katılanların sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Geçen yıl 13 ülkeden 120 kişi katılmıştı kazıya. Yeni bulgularla zenginleşen kazı faaliyeti dünyada gerçek bir ilgi odağı haline gelmiş durumda. Meraklıları her yıl yeni bulguların neler getireceğini bekliyor. 
 
Ian Hodder
 
Ian Hodder Londra Üniversitesi, Arkeoloji Enstitüsü'nde eğitim gördü ve daha sonra 1975'te Cambridge Üniversitesi'nde doktora tezini verdi. Leeds'te kısa bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Cambridge’e geri dönerek 1999’a kadar ders vermeye devam etti. Bu süre zarfında Arkeoloji Profesörü olan Hodder British Academy’e kabul edildi. 1999'da taşınarak Stanford Üniversitesi, Antropoloji Bölümü'nde Dunlevie Family Profesörü ve Stanford Arkeoloji Merkezi Direktörü olarak ders verdi. Başlıca geniş çaplı kazı projeleri Güney İngiltere’de yer alan Haddenham’da ve 1993’ten beri çalıştığı Türkiye, Çatalhöyük’te gerçekleşti. İsveç Society of Antiquaries tarafından Oscar Montelius Madalyası'na ve Kraliyet Antropoloji Enstitüsü tarafından Huxley Anma Madalyası’na layık görüldü; Guggenheim üyesi oldu ve Bristol ile Leiden Üniversiteleri’den Fahri Doktoralıklar aldı. Başlıca kitapları arasında şunlar yer almaktadır: Arkeolojide Mekansal Analiz (Spatial analysis in archaeology-1976 CUP), Eylemdeki semboller (Symbols in Action 1982 CUP), Geçmişi Okumak (Reading the past-1986 CUP), Avrupa’nın ehlileştirilmesi (The domestication of Europe-1990 Blackwell), Arkeolojik Süreç (The archaeological process-1999 Blackwell), Leoparın öyküsü: Çatalhöyük’ün sırlarını açığa çıkarmak (The leopard’s tale: revealing the mysteries of Çatalhöyük-2006 Thames and Hudson).
 
Seranit 
 
Seranit Granit Seramik Sanayi Ticaret A.Ş. Türkiye’nin ilk Teknik Porselen üreten fabrikası olarak Bilecik Organize Sanayi Bölgesinde 1992 yılında kurulmuş, 1993 yılında üretim faaliyetine başlamıştır. 55 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 102 bin metrekarelik bir alanda faaliyetini sürdürmekte olan SERANİT’in kapasitesi 8,5 milyon metrekareye ulaşmıştır. Sahip olduğu üretim teknolojileri ile dünya teknik porselen üreticileri arasında saygın bir yer edinen SERANİT, bünyesinde gerçekleştirdiği AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları sayesinde birçok ilk’e de imza atmıştır. 
 
Copyright © 2013 Seranit. Tüm hakları saklıdır.
  • Diğer Seranit Yapı Grubu şirketleri ve siteleri: