Seranit Ana Sponsorluğunda Düzenlenen Scarpa Diyalogları Sergisi Galeri Işık'ta Kapılarını Açıyor

Kuruluşunun 20. yılını “Dün, Bugün, Yarın” teması altında toplanan etkinliklerle kutlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), yirminci yüzyılın önemli modern mimarlarından Carlo Scarpa’ya odaklanan “Scarpa Diyalogları” isimli sergiyi 6 Ekim - 21 Ekim 2022 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de izleyicilerle buluşturuyor. Seranit sponsorluğunda ve İtalyan Kültür Merkezi’nin desteği ile gerçekleşecek akademik içeriği Prof. Dr. Jale Erzen tarafından oluşturulan sergide İstanbulSMD üyesi Cemal Emden’in fotoğrafları ile Türkiye’den ve İtalya’dan, Scarpa üzerine araştırma ve çalışmaları olan yaratıcıların farklı formatlardaki üretimleri mimar, araştırmacı ve yazar Emiliano Bugatti’nin küratörlüğünde Onur Teke’nin sergileme tasarımıyla bir araya geliyor.

20. yaşında mimari tasarım eyleminin iyimserliğine odaklanan İstanbulSMD bu kolektif ve çok uluslu sergi ile nitelikli yapılı çevre için çalışan tüm paydaşlar arasındaki diyalogu zenginleştirmeyi ve mimarlık kültürüne katkı koymayı amaçlıyor ve Seranit desteğiyle gerçekleştirilen Le Corbusier - Çapraz Yansımalar (2016), Louis Kahn’a Yeni/den Bakış (2018) projelerinin ardından 2022 yılında İtalyan mimar, tasarımcı ve sanatçı Carlo Scarpa'nın dünyasını izleyicilere sunuyor.

Her zaman cesur diyaloglar yaratan Scarpa’nın bu özelliği, projenin bütünü gibi bu serginin de kavramsal odağını oluşturuyor. Carlo Scarpa, kendi işleri ile mevcut yapılar arasında diyaloglar yaratmıştır. Benzer güçte bir diyalog, sergilenen eserler ve tasarladığı sergi mekanları arasında da göze çarpar ve sanat eserine farklı bir bakış açısı sunar. İşlerinde birlikte çalıştığı ustalarla da canlı diyaloglar yaratır Scarpa; fikirleri zanaat geleneklerini yenilemek ve iyileştirmek için bir meydan okuma olarak kabul görür. Öte yandan, tasarladığı parçaların, zaman dışındaki anıların keşfi için yollar önerdiği, insan ve mek ân arasında zengin ve yüklü bir diyalog hayal eder.

Scarpa mimarisi, daha doğrusu sanatı, daha geniş okuma ve yorumlamanın yollarını açmak için genellikle mimarlığın disipliner sınırlarını aşıyor. İşlerinin estetik niteliğini ve zenginliğini yakalayan ve bunlara değer katan Cemal Emden'in fotoğrafa çok yönlü yaklaşımı, mimariye duyduğu hayranlık ve sevgi, Scarpa'nın mimari sofistikasyonunu sergilemek için eşsiz görüntüler sunuyor.

Sergi, İtalya ve Türkiye'den on dokuz mimar ve sanatçı tarafından seçilen on yedi Scarpa projesini mercek altına alıyor. Emiliano Bugatti'nin küratörlüğünü ve editörlüğünü yaptığı projede Emden'in fotoğraflarıyla diyalog kuran yaratıcı isimler, çeşitli metinler veya grafik çalışmalar ile diyalogu geliştiriyor. Serginin özel bir bölümü ise işlerinin şaşırtıcı detaylarının çoğunu demirciler ve marangozlar tarafından üretilen Carlo Scarpa ile çalışmış ve günümüzde Venedik'te hala aktif olan iki atölyeye ayrılıyor.

Scarpa Diyalogları sergisi pazar günleri hariç her gün 10:00-20:00 saatleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de ücretsiz olarak gezilebilir.

Seranit Ana Sponsorluğunda Düzenlenen Scarpa Diyalogları Sergisi Galeri Işık'ta Kapılarını Açıyor